Serwis korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. zamknij

Mikrokontrolery STMicroelectronics

Historia mikrokontrolerów sięga lat 70 ubiegłego wieku. Wówczas to Intel stworzył rodzinę ośmiobitowych mikrokontrolerów w technologii NMOS. Proces ten uległ zmianie w 1980 roku, a technologia NMOS została zastąpiona CMOS, jednak pierwsze mikrokontrolery serii 8048 pozostały jeszcze przez długi czas w użyciu i wykorzystywano je z powodu ogólnej dostępności oraz niskich kosztów.

Pierwsze mikrokontrolery Intel 8048 zastosowane były w oryginalnej konsoli gier komputerowych Magnavox Odyssey, w serii KorgTrident, a także analogowych syntezatorach Roland Jupiter-4 i ProMar. Swoje zastosowanie znalazły również jako element klawiatury komputerowej firmy IBM.

Mikrokontroler jest mikrokomputerem jednoukładowym, często nazywanym też układem scalonym bądź systemem mikroprocesorowym. Podstawowymi częściami składowymi mikrokontrolera są między innymi takie podzespoły, jak :

  • pamięć danych RAM, która charakteryzuje się krótkotrwałością przechowywania danych, jedynie w trakcie pracy, i utratą ich po odłączeniu zasilania,
  • pamięć Flash, która w przeciwieństwie do pamięci RAM posiada większą pojemność i nie następuje w jej przypadku utrata danych przy jednoczesnej utracie zasilania,
  • FRAM, MRAM,
  • układy wejścia – wyjścia,
  • CPU, czyli centralna jednostka obliczeniowa, która zwana jest potocznie procesorem i ma za zadanie pobierać dane i je interpretować. Do zadań procesora należą proste obliczenia jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, a także operacje bitowe.

Odnosząc się do CPU warto wspomnieć o niskich wartościach na poziomie kilkudziesięciu MHz, które procesor osiąga. Obliczanie ilości cykli procesora będące badaniem prędkości zegara, zwane potocznie taktowaniem, ma za zadanie zbadać wydajność urządzenia. Od tego zależne są prędkość przetwarzania danych oraz płynność ich przepływu. Upraszczając - im wyższe taktowanie, tym szybszy procesor.

W ofercie COMPAX posiadamy mikrokontroler o PN STI7105-KUD firmy STMicroelectronics, który można odnaleźć w zakładce PÓŁPRZEWODNIKI. Mikrokontroler STMicroelectronics należy do generacji 32-bitowej ze wsparciem DDR1 i DDR2.

Mikrokontrolery od lat stosuje się w produkcji nowoczesnych elektronarzędzi, w branży telco, w urządzeniach peryferyjnych komputera oraz na etapach produkcji sprzętu RTV i AGD. Jednak przede wszystkim od wielu lat mikrokontrolery wiodą prym w szeroko pojętej automatyce przemysłowej.